Linux tabanlı işletim sistemlerinde biyometrik kimlik doğrulama ile sunucu tabanlı oturum açma işlevi sunan BioAffix® LinLogon, Ones Technology tarafından geliştirildi.

Geliştirilen yazılımı sayesinde Debian GNU/Linux altyapısını kullanan açık kaynak kodlu milli işletim sistemimiz Pardus başta olmak üzere, Ubuntu ve Debian işletim sistemlerinde biyometrik avuç içi damar izi veya parmak izi ile oturum açma işlemleri gerçekleştirilebilecek.

Yerli Yazılıma Yerli Biyometrik Doğrulama İmkanı

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve ilk olarak 2005 yılında kararlı sürümü yayınlanan Pardus işletim sistemi, özellikle kamu kuruluşlarında her geçen gün daha fazla yaygınlaşarak kullanılmaya devam ediyor. Giderek kullanımı artan Pardus gibi Linux tabanlı işletim sistemlerini kullanan kullanıcıların, şifrelerinin kopyalanması, çalınması veya başkası ile ortak kullanılmaya çalışması gibi yetkisiz oturum açma işlemleri sonucunda oluşabilecek güvenlik sorunlarını engellemek için geliştirilen BioAffix LinLogon ile üst seviyede güvenlik özellikleri kullanıma sunuluyor. BioAffix LinLogon, kullanıcıdan alınan parmak izi verisi veya avuç içi damar izi biyometrik verisi ile Pardus, Ubuntu ve Debian işletim sürümlerinde biyometrik doğrulama işlemi yaparak oturum açılabilmesini sağlıyor.

Neden Biyometrik Veri?

PİN, Şifre gibi kullanıcıya ait ve özel olan bilgiler, başkalarının eline geçerek yetkisiz bir şekilde kullanılabilir. Kritik noktalara ait elde edilen giriş bilgileri, her kurum için ciddi tehlike arz etmektedir. Biyometrik veri ise sadece kişiye özeldir. Kopyalanması, çalınması veya taklit edilmesi mümkün olmayan biyometrik veri başka bir kişiye devredilemediği için yetkisiz kullanımların tamamen önüne geçmektedir. Linux tabanlı bir işletim sisteminde BioAffix LinLogon ile yapılacak bir oturum açma işlemi sadece oturum açma yetkisine sahip kişinin biyometrik verisi ile gerçekleştirilebilir.